Zajęcia przebiegają w ściśle dostosowanym, do poziomu każdego uczestnika, programie indywidualnym. Usprawniane są zdolności manualne, koordynacja wzrokowo – ruchowa, motoryka rąk oraz funkcje poznawcze, wyobraźnia i spostrzegawczość.
Uczestnicy pracowni pod okiem instruktora poznają obsługę urządzeń i narzędzi wykorzystywanych w procesie pracy fryzjera i kosmetyczki.
Instruktor w pracowni zapoznaje uczestników z technikami fryzjerskimi: strzyżenie, mycie, układanie i pielęgnacja włosów, nauka dbania o cerę i paznokcie.
Uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi kosmetykami i sposobami ich stosowania. Uczą się dbać o higienę osobistą, dobierać strój do okoliczności i warunków pogodowych.
W pracowni realizowana jest nauka posługiwania się podstawowymi narzędziami i urządzeniami fryzjerskimi typu: suszarka, maszynka do włosów, nożyczki degażówki, nożyczki zwykłe, prostownica, lokówka, karbownica. Poza tym kształtowane są umiejętności organizacji stanowiska pracy, dbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy, doskonalenie samooceny i cierpliwości.
Uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne umiejętności dotyczące higieny włosów oraz masażu skóry głowy, uczą się dobierania kosmetyków do rodzaju włosów i skóry głowy, czesania prostych fryzur na manekinie z wykorzystaniem spinek, klamer i wałków, podnoszą estetyczność wykonywanych fryzur przez ich modelowanie.
Pracownia poszukuje nowych technik, uczy wykonywania biżuterii i ozdób z filcu, wełny, nici i gotowych elementów zdobniczych w celu pobudzenia aktywności twórczej uczestników pracowni.