Pracownia Krawiecka

Pracownia umożliwia zdobycie umiejętności z zakresu szycia ręcznego, haftu, tkania na prostych ramach tkackich, pracy na szydełku i wykroju. Uczestnicy poznają fachową literaturę i czasopisma z dziedziny krawiectwa, dziewiarstwa, tkactwa i hafciarstwa. Nabywają umiejętności korzystania z nich i wyrabiania nawyku gromadzenia wzorów. Uczą się wykonywania obrazów haftowanych, przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych, upominków i kart okolicznościowych wykonanych techniką, haftowania i szycia. Uczą się posługiwać podstawowymi przyborami takimi jak igła, nożyczki, żelazko, szydełko, maszyna do szycia  a wszystko po to, aby przyswoić proste czynności, takie jak przyszywanie guzików, cerowanie czy skracanie odzieży.

Poznają rodzaje i właściwości materiałów krawieckich, dziewiarskich, hafciarskich i tkackich, tajniki szycia maszynowego, możliwości wykorzystywania łączenia różnych materiałów, doboru koloru, projektowania wzorów, co umożliwia im wykonanie efektownych wyrobów m.in. ozdobnych patchworków ściennych, poduszek, pomocy kuchennych.

Wszystkie te czynności usprawniają manualność rąk i palców, ćwiczą koordynacje wzrokowo-ruchową i spostrzegawczość, opanowują podstawowe operacje technologiczne: zaginanie, załamywanie, cięcie, wycinanie i krojenie, klejenie i naklejanie, szycie różnymi ściegami, dzierganie, haftowanie i tkanie różnymi technikami i materiałami, rozwijają wyobraźnię, rozbudzają wrażliwość estetyczną, kształtują umiejętności organizacji pracy, kształtują cierpliwość i wytrwałość, pogłębiają wiarę we własne możliwości, wzmacniają poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę i stanowisko pracy oraz umiejętności wykonywania pracy grupowej.

Nabyte umiejętności umożliwiają tworzenie i wykorzystanie własnej pracy do celów artystycznych, użytkowych i zawodowych. Mają doprowadzić do osiągnięcia przez uczestników maksymalnej samodzielności i zaradności wynikających z życia codziennego.